Przez dwie godziny młodzi adepci sztuki wojskowej z X LO w Państwowych Szkołach Budownictwa aktywnie uczestniczyli w Dniu Otwartym 34. Dywizjonu Rakietowego Sił Powietrznych w Bytomiu. Fachowa wiedza, ćwiczenia, sprzęt wojskowy i występ Orkiestry Wojskowej, to tylko część tego, co mogli zobaczyć.
W roli nauczyciela, tym razem młodszych roczników, wcielił się także Pan Paweł Szczot:).
20 marca br. odbył się I Ogólnopolski Turniej Musztry dla Klas Mundurowych. Organizatorem był Zespół Szkół im. Marii Konopnickiej w Pyskowicach. Impreza nie odbyłaby się bez udziału naszych klas mundurowych. Niestety nie wygraliśmy, choć zwycięstwo było blisko. Wygrali lepsi z powiatu gliwickiego. Trzeba było przełknąć gorycz porażki. Szykujemy się na przyszły rok!!!
14. września Nasza Kompania Reprezentacyjna, pod dowództwem szkolnego sierżanta Wojciecha Małeckiego, zdobyła I miejsce w II Turnieju Musztry Paradnej, zdobywając tym samym Puchar Dowódcy Wojsk Specjalnych w Lublińcu. Gratulujemy!!!
W ubiegły czwartek (30.03.2017r.) bytomska hala „Na skarpie” gościła młodzież z klas mundurowych i nie tylko, którzy przyjechali niemalże z całego województwa by móc rywalizować między sobą w ramach Wojewódzkiej Olimpiady Sprawności Fizycznej pod patronatem Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu. Zawody polegały na jak najszybszym pokonaniu sprawnościowego toru przeszkód przez każdego startującego, a o rankingu decydowała suma czasów poszczególnych zawodników z każdej ekipy. Wśród startujących nie mogło zabraknąć uczniów naszej bytomskiej„Budowlanki”, którzy rokrocznie plasują się wysoko w rankingach klas mundurowych w województwie. Nie inaczej było i tym razem, ale po kolei.
O świcie 3 listopada młodzież klas mundurowych wyruszyła w autokarową podróż na wojskowe manewry do Tychów. Pogoda tego poranka była iście jesienna. Wiatr, deszcz a momentami śnieg nie przeszkadzał naszym dzielnym adeptom w realizacji wyznaczonych celów. Dzień taktyczny jest częścią ogólnego programu kształcenia klas mundurowych do którego zaliczają się również coroczne wyprawy na poligony.
Klasa jest tradycyjnym oddziałem Liceum Ogólnokształcącego. Oprócz tego w całym cyklu nauczania wprowadzony jest zmodyfikowany program przysposobienia obronnego oraz nowy przedmiot - „przysposobienie wojskowe”, który pełni rolę przedmiotu „kierunkowego”. Nauka w klasie mundurowej trwa trzy lata i kończy się tradycyjnym egzaminem maturalnym, który stanowi podsumowanie całego cyklu edukacji. Jednocześnie każdy z uczniów przechodzi przeszkolenie w zakresie „przysposobienia wojskowego”. Polega ono na realizacji zagadnień programowych, związanych z pracą w różnych typach służb mundurowych. Naukę przedmiotu prowadzą zawodowi oficerowie.
Celem powstania tej klasy jest przygotowanie każdego z uczniów do podjęcia pracy w każdym rodzaju służb mundurowych, czy to w Wojsku Polskim, czy też w Policji Państwowej, Straży Pożarnej lub w każdym innym rodzaju służb.
Patronat nad klasa sprawuje 1. Śląska Brygada Rakietowa Obrony Przeciwlotniczej Kraju, która znajduje się po sąsiedzku, za murem Państwowych Szkół Budownictwa. Oprócz tego szkoła współpracuje z Policją Państwową i innymi lokalnymi służbami mundurowymi, by zapewnić uczniom pełną informację o warunkach podjęcia pracy, jak i rozszerzyć zakres realizowanych szkoleń i zajęć z „przysposobienia wojskowego”.
„Przysposobienie wojskowe” realizowane jest w trakcie tradycyjnych zajęć edukacyjnych, ale równocześnie składa się z innych elementów. Jednym z nich są ćwiczenia i szkolenie poligonowe (obowiązkowe):
Klasa I - jeden wyjazd poligonowy oraz dzień taktyczny,
Klasa II - dzień taktyczny (listopad), jeden pieciodniowy wyjazd poligonowy (maj/czerwiec),
Klasa III - dzień taktyczny (listopad).
Oprócz tego w ramach tego przedmiotu realizuje się elementy edukacji strzeleckiej, realizowanych podczas ćwiczeń na strzelnicy (strzelanie początkowo z broni sportowej, później z broni bojowej). Część ćwiczeń odbywa się także w terenie (zajęcia topograficzne), często przy wykorzystaniu obiektów fortyfikacyjnych, które należą do współpracującego z klasą Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.
Warunkiem uczestnictwa w tej klasie jest wyrażenie zgody na regulamin, który zakłada codzienne noszenie munduru polowego Wojska Polskiego, który w tym momencie staje się dla uczniów tej klasy szkolnym strojem obowiązującym w całym, trzyletnim cyklu edukacji. Regulamin zakłada jeden dzień bez munduru”.
Do klasy trafiają osoby, które swoją edukację ponadgimnazjalną chcą zrealizować w nietradycyjny i niekonwencjonalny sposób, pełen przygód i przeżyć, które jednocześnie stanowią solidne przygotowanie do podjęcia starań o pracę w służbach mundurowych.
Klasa mundurowa, to klasa dla młodych ludzi, którzy chcą sprawdzić samych siebie!
W miniony czwartek (04 lutego br.) nasi reprezentanci z klas mundurowych uczestniczyli w oficjalnych Mistrzostwach Śląska w sprawnościowym torze przeszkód organizowanych przez katowicką AWF.
W toku przygotowań do tych prestiżowych zawodów wyłoniliśmy naszą szkolną reprezentację w skład której weszli : Oliwia Ners z kl. 1m oraz Oliwia Wojtol, Patryk Panek, Damian Nowak, Kamil Frontczak, wszyscy z kl. 2m. Niestety maturzyści z 3m nie byli brani pod uwagę, gdyż w dniu zawodów pisali próbną maturę z jakże lubianej matematyki.
KLASY MUNDUROWE NA KONFERENCJI NA TEMAT BEZPIECZEŃSTWA MIASTA.18 kwietnia 2016 roku w Teatrze Tańca Rozbark odbyła się konferencja „Miasto – nowy wymiar bezpieczeństwa”. Konferencja została zorganizowana przez Wydział Strategii Urzędu Miasta Bytom i Wyższą Szkołę Bankową w Chorzowie. Nasi Uczniowie odpowiedzialni byli za sprawy porządkowe, witanie gości i prelegentów. Mogli także wysłuchać ciekawych wypowiedzi fachowców na temat nowych zagrożeń i sposobów radzenia sobie w sytuacjach niebezpiecznych. Spotkali się także z dowódcami róznych jednostek służb mundurowych, których mogli zapytać o sprawy interesujące ich w kontekście swojej przyszłości w służbach mundurowych.
Na wzór odbywających się właśnie manewrów wojskowych państw NATO, adepci klas mundurowych naszej szkoły uczestniczyli w ukierunkowanym obozie szkoleniowym. Zgrupowanie, potocznie zwane "Poligonem” odbyło się w Kokotku koło Lublińca w terminie od 30 maja do 3 czerwca. Nasza dzielna "mundurówka” stacjonowała w znajdującym się w środku lasu Ośrodku Harcerskim Hufca Bytom.
ŻOŁNIERSKIE AWANSE W BUDOWLANCE
Elita młodzieży z klas mundurowych ucząca się w X LO, która to szkoła już od kilkunastu lat wchodzi w skład Państwowych Szkół Budownictwa-Zespołu Szkół w Bytomiu wyszła z ciekawą inicjatywą wprowadzenia szkolnych stopni wojskowych.
Kształcący się młodzi kandydaci nie tylko na żołnierzy, lecz także pracowników innych służb mundurowych, sami stworzyli odpowiedni regulamin, chcąc w ten sposób zaszczepić wśród swoich rówieśników ambitną postawę w pracy nad sobą oraz potrzebę docenienia za swoje osiągnięcia nie tylko dydaktyczne, ale i sportowe, a także szkoleniowe z zakresu obronności.
Kapituła pod przewodnictwem naszego szkolnego generała, czyli dyrektora Anny Hyli oraz majora Andrzeja Kołodziejczyka, a także wychowawców klas mundurowych Bogdana Dudziaka i Sebastiana Jarzębaka wespół z dowódcami klas zatwierdziła na swoim posiedzeniu skład osobowy młodych adeptów sztuki żołnierskiej, którzy po wnikliwej analizie spełniają kryteria awansu.
Na uroczystej akademii z okazji 96-rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości wyróżniona młodzież dostąpiła zaszczytu awansu na poszczególne szkolne stopnie wojskowe. Patriotyczny charakter tej uroczystości sprzyjał temu wyjątkowemu wydarzeniu. Swoją obecnością na tych obchodach zaszczycili całą społeczność uczniowską oraz grono pedagogiczne przedstawiciele władz miejskich w osobach: zastępcy prezydenta miasta Anety Latacz oraz naczelnika wydziału edukacji Aldony Kopczyńskiej.
Zwieńczeniem tej wyjątkowej uroczystości było chóralne odśpiewanie pieśni patriotycznej oraz krótka musztra paradna w wykonaniu wyróżnionych, młodych żołnierzy.
Dla większości uczniów 12 września był dniem jak co dzień…jednak dla nas, uczniów klasy 2m, był to długo oczekiwany dzień wyjazdu na poligon! A zatem, termin: 12-18 września 2011, wyjazd: godzina 9.30, cel: obóz szkoleniowy ZHP w Kostkowicach...
W dniach 27 - 31. maja klasa mundurowa 1a Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyła w szkoleniu SPRAWNOŚCIOWO-WOJSKOWYM zorganizowanym w Borowianach przez Firmę Edukacyjno-Szkoleniową „Wiedza, sprawność, Obronność”. Uczniowie po raz pierwszy zmierzyli się z zajęciami związanymi z tematyką wojskową, przeprowadzonymi w terenie. Ćwiczenia i manewry wojskowe oraz opracowywanie i testowanie taktyki wojskowej to najważniejsze założenia tego typu szkoleń, poligonów. Uczestnicy rozpoczęli działania taktyczne od zapoznania się z obowiązującymi regulaminami, rozbudowy bazy poligonowej oraz zajęć z konstrukcji broni (rozkładanie i składanie z opisem). Elementami stałymi szkolenia były: apele, odprawy służb i wart i zajęcia taktyczne (m. in. zasady poruszanie się na polu walki, obrona, natarcie, kopanie okopów, sztuka kamuflażu) oraz czyszczenie broni w czasie wolnym. Ponadto uczniowie uczestniczyli w zajęciach inżynieryjsko-saperskich, topograficznych i chemicznych.
Dziennik
Dzień 1
27.05.2013
W ostatni weekend września br. młodzież klas mundurowych wraz z opiekunem mjr Andrzejem Kołodziejczykiem uczestniczyła w imprezie integracyjnej w ramach Rajdu Historyczno – Militarnego, który odbywał się śladami obiektów militarnych rozsianych w okolicach Dobieszowic i Wymysłowa. Gospodarzami imprezy była grupa rekonstrukcyjna działająca w Stowarzyszeniu na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.