klasa ARCHITEKTONICZNA

Swoim doświadczeniem i pomysłowością wspiera Przemo Łukasik - jeden z najbardziej znanych i oryginalnych śląskich architektów; absolwent naszej Szkoły!.
Klasa realizuje program nauczania liceum ogólnokształcącego wzbogacony o przedmioty kierunkowe: zarys historii architektury, rysunek architektoniczny (odręczny oraz w programach AutoCAD i CorelDraw).
Języki obce: angielski, niemiecki.

X Liceum Ogólnokształcące - architektoniczne - klasa zwykła i niezwykła,
Dlaczego zwykła?
-bo realizuje program liceum ogólnokształcącego,
-bo jest publiczną bezpłatną szkołą dzienną.

Dlaczego niezwykła?
- bo realizuje program liceum ogólnokształcącego, a dodatkowo celem kształcenia jest przygotowanie absolwenta Szkoły do studiów wyższych politechnicznych na wydziałach: architektury i urbanistyki; architektury wnętrz; architektury krajobrazu; wzornictwa oraz w Akademii Sztuk Pięknych na kierunku sztuka użytkowa
- dzięki wprowadzeniu dodatkowych przedmiotów w klasie liceum możliwe jest wykształcenie absolwenta bez konieczności ponoszenia przez Niego dodatkowych kosztów związanych z nauką rysunku odręcznego.
- bo realizując program liceum ogólnokształcącego z języka angielskiego możesz opanować go na poziomie rozszerzonym,
-bo realizując w Szkole swoje pasje plastyczne, muzyczne, sportowe, informatyczne
na profesjonalnym poziomie będziesz miał zielone światło.

klasa przed-ARCHITEKTONICZNA

Kolejne bytomskie - X Liceum Ogólnokształcące w Państwowych Szkołach Budownictwa rozpoczęło się od matematyki.  Od 1 września 2004 roku prowadziliśmy jedną klasę matematyczną pod opieką naukową Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego.
Od 30 lat w Państwowych Szkołach Budownictwa organizowane są ...

Czytaj więcej: klasa przed-ARCHITEKTONICZNA

W klasach A się dzieje!

 Minęło zaledwie półtora miesiąca nowego roku szkolnego a klasy architektoniczne X Liceum Ogólnokształcącego przeżyły kilka istotnych wydarzeń. Pierwszym była wizyta klasy 1A w siedzibie "Medusa Group", pracowni projektowej prowadzonej przez "ojca duchowego" klas architektonicznych Przema Łukasika. Uczniowie zwiedzili pracownię, wysłuchali wykładu o współczesnej architekturze, designie, procesie projektowym.
Wrażenie zrobiły zarówno surowe, ascetyczne wnętrza pracowni jak i przykłady rozwiązań architektonicznych i designerskich autorstwa projektantów z "Medusa Group".

Czytaj więcej: W klasach A się dzieje!

Klasa architektoniczna.

Klasa architektoniczna X Liceum Ogólnokształcącego w Państwowych Szkołach Budownictwa istnieje już prawie rok. Można zatem pokusić się o pierwsze podsumowanie i ocenę jej działalności.

Najważniejsze jest chyba to, że znakomita większość zamierzeń, jakie towarzyszyły otwarciu klasy, zostały w trakcie roku szkolnego z sukcesem przeprowadzone. Młodzi adepci architektury i projektowania uczestniczą z zapałem w zajęciach z rysunku odręcznego, historii architektury, podstaw projektowania. Pomyślnie rozwija się także współpraca z pracownią

„Meduza Group” i jej „wodzem” Przemo Łukasikiem. To właśnie z jego udziałem klasa przeprowadziła swoje najważniejsze ćwiczenia i projekty.

Klasa nie zawiesza również całkowicie działalności na czas wakacji. Latem uczniowie wezmą

Udział w obozie rysunkowym w Cieszynie.

O jakości kształcenia w klasie architektonicznej najlepiej świadczą prace uczniów, których próbkę przedstawiamy poniżej.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - http://www.psb.bytom.pl/images/rysunki

Maratom Rysunkowy

30.01.2012 w pracowni projektowej Państwowych Szkół Budownictwa – Zespole Szkół odbył się maraton rysunkowy. Podczas ponad sześciogodzinnych zajęć, uczniowie wykonywali studyjne prace rysunkowe martwych natur. Uczestnikami zajęć byli głównie uczniowie klasy 1a – klasy architektonicznej.
W trakcie maratonu powstały rzetelne studia rysunkowe w technice ołówkowej, o co najmniej przyzwoitym poziomie.
Dodatkową atrakcją zajęć była wizyta Przemo Łukasika... To już drugie spotkanie uczniów klasy architektonicznej ze swoim „patronem”, tym razem w murach Szkoły. Przemo udzielił indywidualnych korekt każdemu z uczestników maratonu, a także podzielił się swoimi doświadczeniami w nauce rysunku architektonicznego.
Niedługo po feriach spodziewamy się przeprowadzenia w Szkole przez Przemo specjalnych, klauzurowych zajęć dla uczniów klasy 1a.

PRZEMO ŁUKASIK I MŁODZI ADEPCI ARCHITEKTURY

13 stycznia br. klasa 1A na zaproszenie jednego z czołowych polskich architektów, Przemo Łukasika, złożyła wizytę w prowadzonej przez Niego pracowni „Medusa Group”. Wizyta była jednym z elementów opieki merytorycznej, jaką nad klasą architektoniczną naszego liceum sprawuje Przemo.
Pierwszym zaskoczeniem był charakter wnętrz, w jakich mieści się pracownia...

Czytaj więcej: PRZEMO ŁUKASIK I MŁODZI ADEPCI ARCHITEKTURY

Zapraszamy na wykład otwarty

Zapraszamy serdecznie wszystkich gimnazjalistów zainteresowanych nauką w klasie
architektonicznej X Liceum Ogólnokształcącego na wykład dotyczący architektury,
projektowania i współczesnego designu. Część zajęć poprowadzi Przemo Łukasik,
właściciel pracowni "Medusa Group", opiekun merytoryczny klas architektonicznych.
Celem wykładu jest także przedstawienie specyfiki zajęć i programu klas architektonicznych
oraz możliwości dalszego kształcenia po ukończeniu szkoły.
   Termin i miejsce wykładu: 2 czerwiec 2015, godzina 15 .15, pracownia 128 w budynku
Państwowych Szkół Budownictwa w Bytomiu przy ul. Powstańców Śl. 10. 

Klasa architektoniczna na plenerze

W czasie wakacji, na przełomie lipca i sierpnia uczniowie klasy 1A po raz pierwszy wzięli udział w plenerze rysunkowo--malarskim. Wydarzenie miało miejsce w jednym z najstarszych polskich miast - Cieszynie.

W trakcie pobytu uczniowie uczestniczyli w codziennych, pięciogodzinnych sesjach rysunkowo-malarskich kończących się wspólną korektą i omówieniem twórczych osiągnięć.

Głównym wyzwaniem wyjazdu była możliwość zmierzenia się z rysunkiem architektury  w dużej skali, wzajemna konfrontacja umiejętności i zaawansowania rysunkowego, a także poznanie nowych technik rysunkowych i plastycznych. W trakcie pleneru powstało około siedemdziesięciu prac rysunkowych i malarskich, często o naprawdę niezłej jakości artystycznej, biorąc pod uwagę młody wiek autorów i zaledwie roczny kontakt z profesjonalnym kształceniem rysunkowym.

 

Czytaj więcej: Klasa architektoniczna na plenerze

W klasach A się dzieje!

Minęło zaledwie półtora miesiąca nowego roku szkolnego a klasy architektoniczne X Liceum Ogólnokształcącego przeżyły kilka istotnych wydarzeń. Pierwszym była wizyta klasy 1A w siedzibie "Medusa Group", pracowni projektowej prowadzonej przez "ojca duchowego" klas architektonicznych Przema Łukasika. Uczniowie zwiedzili pracownię, wysłuchali wykładu o współczesnej architekturze, designie, procesie projektowym.
Wrażenie zrobiły zarówno surowe, ascetyczne wnętrza pracowni jak i przykłady rozwiązań architektonicznych i designerskich autorstwa projektantów z "Medusa Group".

Czytaj więcej: W klasach A się dzieje!

Wykład promocyjny dla klasy 1a XLO

29.05.2014r. o godzinie 15:15, w sali 128 odbędzie się wykład promocyjny dla kandydatów do klasy 1a X Liceum Ogólnokształcącego, z udziałem gwiazdy architektury polskiej Przemo Łukasika z Medusa Group. Zapraszamy serdecznie!


 

 

1a i musical „Producenci”

20 marca 2014r  uczniowie klasy 1a PSB, wraz z wychowawczynią p. Beatą Barakowską oraz nauczycielką języka polskiego p. Sylwią Czekaj – wybrali się do Teatru Rozrywki w Chorzowie na musical „Producenci”. Mimo późnej pory i 3-godzinnego spektaklu, uczniowie śmiali się do łez, a owacjom na stojąco nie było końca. Oto ich wrażenia:

Czytaj więcej: 1a i musical „Producenci”

Szlakiem średniowiecznych zabytków Bytomia

W pochmurny, sobotni poranek, dnia 14 września Roku Pańskiego 2013 grupa ośmiorga uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami – nauczycielem historii, p. Markiem Ślimokiem oraz bibliotekarką, p. Jadwigą Krochmalską, wybrała się na spotkanie średniowiecznego Bytomia. Wycieczka, organizowana przez Muzeum Górnośląskie oraz Stowarzyszenie Genius loci – Duch Miejsca, odbyła się jako jedna z imprez w ramach obchodów Europejskich Dni Kultury w naszym mieście.

Wędrówkę zaczęliśmy w miejscu, gdzie wg wymienionych przez przewodników źródeł znajdowała się pierwsza osada kasztelańska w tych okolicach i gdzie w XII wieku książę Bolesław Kędzierzawy ufundował kościół pod wezwaniem Św. Małgorzaty.

Czytaj więcej: Szlakiem średniowiecznych zabytków Bytomia 

Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl