W klasach A się dzieje!

Minęło zaledwie półtora miesiąca nowego roku szkolnego a klasy architektoniczne X Liceum Ogólnokształcącego przeżyły kilka istotnych wydarzeń. Pierwszym była wizyta klasy 1A w siedzibie "Medusa Group", pracowni projektowej prowadzonej przez "ojca duchowego" klas architektonicznych Przema Łukasika. Uczniowie zwiedzili pracownię, wysłuchali wykładu o współczesnej architekturze, designie, procesie projektowym.
Wrażenie zrobiły zarówno surowe, ascetyczne wnętrza pracowni jak i przykłady rozwiązań architektonicznych i designerskich autorstwa projektantów z "Medusa Group".

 

Niebawem 1A będzie miała okazję odbyć swoje pierwsze ćwiczenie projektowe pod okiem Przema.
Kolejnym spotkaniem z architekturą, tym razem dawną była wycieczka klas architektonicznych do Pszczyny. Celem wyprawy było zwiedzanie zespołu pałacowo-parkowego, a szczególnie wnętrz pałacowych. Największe wrażenie wywarło bogactwo neobarokowych zdobień pałacowych wnętrz, ich bogate, na granicy przepychu  wyposażenie.
Wycieczka była też okazją do skonfrontowania teoretycznych wiadomości z historii architektury z zabytkowym obiektem, jego konstrukcją i detalem. Oczywiście nie  bez znaczenia był integracyjny aspekt wyjazdu.Pierwsze w nowym roku szkolnym zajęcia z Przemo Łukasikiem odbyła także klasa 2A.
Zajęcia dotyczyły znaków graficznych i polegały na obronie projektów autorstwa uczniów przed surowym obliczem Przema. Zajęcia opiekun klas architektonicznych poprzedził krótkim wykładem i pokazem znaków, jego zdaniem istotnych graficznie, artystycznie  i kulturowo. Mimo obaw autorów prezentowanych prac,. większość z nich otrzymała pozytywne recenzje, nie pozbawione jednak merytorycznych uwag dotyczących zarówno
jakości graficznej jak i komunikacyjnej ocenianych znaków. W trakcie zajęć można było
zaobserwować, że młodzi autorzy coraz lepiej potrafią omówić, "sprzedać" swoje projekty.


Logo Orkiestry Szkolnej autorstwa Magdy Brylskiej
Następne wydarzenie to wizyta w Szkole i wykład Bartłomieja Klucznika, projektanta zajmującego się architekturą wnętrz. Bartek jest absolwentem naszej Szkoły, obecnie prowadzi firmę "Lemon Design" specjalizującą się w projektowaniu wnętrz, jest także laureatem wielu konkursów architektonicznych. Bartek zgodził się być kolejnym stałym współpracownikiem klas architektonicznych.
Wykład dotyczył szeroko rozumianej architektury wnętrz. W trakcie wykładu prezentowane były interesujące realizacje wnętrzarskie zarówno autorstwa "Lemon Design",
jak i uznanych zachodnich projektantów. Na uczestnikach zajęć szczególne wrażenie zrobiły
projekty wykorzystujące w nieszablonowy sposób tradycyjne materiały, realizacje zbudowane
w dużej części z tworzyw pochodzących z recyklingu, oraz wnętrza typu loft.
Kolejna wizyta Bartka będzie połączona z ćwiczeniem projektowym dotyczącym wnętrz.

Warto poświęcić sporo czasu!
jesteśmy wiarygodni - sprawdź certyfikat www.wiarygodna-szkola.pl